וושינגטון
תרבות בוושינגטון אומנות בוושינגטון טבע בוושינגטון בילויים בוושינגטון

וושינגטון>רקע כללי על וושינגטון

לטייל בווישנגטון
אטרקציות בוושינגטון
אטרקציות מחוץ לוושינגטון
מוזיאונים וגלריות בוושינגטון
חיי לילה בוושינגטון
קניות בוושינגטון
מסעדות בוושינגטון
פעילויות לילדים
ארה"ב
אתרי חובה בוושינגטון
הבית הלבן
קפיטול
ספריית הקונגרס
ג'ורג'טאון
אתרי שותפים
מדריך טיולי תרמילאים
מדריך לחופשה בישראל
מדריך לחופשות יוקרה
מדריך לחופשות משפחתיות
מדריך לחופשה באירופה
מדריך לחופשות קיץ זולות
הצעות לחופשות בטן גב
מדריך חופשות סקיהגעה
לינה בוושינגטון
מקורות מידע נוספים
תחבורה
כניסה חינם לקפיטול
ענישה
מה לפי דעתך מסמל הכי הרבה את וושינגטון?
הבית הלבן
בניין הפנטגון
הקפיטול
כל התשובות יחד


וושינגטון היא הבירה הפדרלית של ארצות הברית (צריך לזכור שלכל אחת מהמדינות החברות בברית יש בירה משלה ואחד הסממנים שלה הוא בנין הקפיטול המזכיר בחלק מהמקרים את הקפיטול של וושינגטון הבירה).

האמריקאים החליטו שעיר הבירה של ארצות הברית לא תמוקם בשטחה של אחת ממדינות הברית אלא על שטח שאינו שייך לאף אחת ממדינות הברית. חבל פדרלי זה שמהווה מעין מדינה זוטא נקרא מחוז קולומביה DISTRICT OF COLUMBIA) ). שם זה נגזר משמו של קולומבוס שנחשב לאיש שגילה את אמריקה (לא נתייחס כאן לטיעון שכבוד זה צריך להינתן לאמריגו וספוצ'י). צורתו מרובעת והוא נתרם ע"י מדינות מרילנד ווירג'יניה (מכאן נגזר השם WASHINGTON D.C. ). ג'ורג וושינגטון בחר את המיקום הנוכחי כפשרה בין מדינות הצפון והדרום (היתה לו גם סיבה אישית לבחור מקום שהוא קרוב לאחוזת משפחתו ב-MOUNT VERNON). הבירה נקראה במקור FEDERAL CITY ורק לאחר מותו של הנשיא הראשון הוסב שמה והיא נקראה על שמו. מרבית האתרים ממוקמים בין נהר ANACOSTIA לנהר ה-POTOMAC שמתאחדים לנהר אחד בסמוך לשדה התעופה NATIONAL.

וושינגטון נקבעה כבירה הפדרלית כעשור מתום מלחמת העצמאות והתכנון שלה עוצב במקור ע"י PIER L’ENFANT חייל ומהנדס צרפתי. אנדרו הליקוט שנעזר במתימטיקאי בנז'מין באנאקאר השלימו את מלאכת התכנון.
לזכותם ייזקפו השדרות הרחבות עתירות העצים,הככרות וחלק מהמונומנטים שמפארים את העיר. בשנת 1800 הושלמה בנייתו של הקפיטול והקונגרס עבר ממקום מושבו הזמני בפילדלפיה לבנין הקפיטול.

בתום מלחמת האזרחים הוחזר חלק משטח של העיר למדינת וירג'יניה והתחיל תהליך של בנייה מאסיבית (מבנים וכבישים).בתחילת המאה העשרים עוצב המשולש הפדרלי (THE FEDERAL TRIANGLE) שטח שכלוא בין הרחובות שד' פנסילבניה,שד' קונסטיטיושיון ורחוב מס' 15 ובו מרוכזים שורה ארוכה של בניני מימשל. מספר התושבים במחוז עצמאי זה הוא 4 מיליון. אחד המאפיינים של האוכלוסיה כאן הוא שחלק לא מבוטל מהמתגוררים בעיר נמנה על עובדי המדינה וחלק אחר הם דיפלומטים ונציגים זרים שיושבים במוקד הפעילות הפוליטית. הרכב זה שבו מיוצגים בני עמים שונים יצר סביבה תרבותית מגוונת שניתן למצוא כמותה במספר מוגבל של ערים אחרות בעולם כדוגמת:פריז,לונדון וניו יורק. כדי להקל על ההתמצאות בעיר נקבעה גבעת הקפיטול כנקודת התייחסות שמחלקת את העיר לארבעה רובעים. הכביש החוצה אותה מחולק לשני חלקים כשהצפוני נקרא NORTH CAPITOL והדרומי SOUTH CAPITOL .הקו שנמתח ממערב למזרח מורכב מהMALL- ומרחוב EAST CAPITOL משמש להפרדה בין צפון לדרום בעוד הכביש שהוזכר לעיל משמש להפרדה בין מזרח למערב. ארבעת האזורים נקראים צפון-מערב(N.W.) ,דרום –מערב (S.W.), צפון-מזרח(N.E.) ,דרום –מזרח (S.E.). סימון זה שמהווה חלק מהכתובת מסייע באיתור האתר על המפה. ה-MALL היא שדרה רחבה משופעת בגנים,עצים מזרקות ופסלים שמרבית האתרים החשובים בבירה מרוכזים סביבה. שמות הרחובות הנמתחים ממזרח למערב הן אותיות הא"ב בעוד הרחובות הנמתחים מצפון לדרום מסומנים במספרים. בנוסף לשיטתיות שפורטה לעיל השדרות הרחבות נושאות שמות של מדינות הברית או של מושגים הקשורים למדינה כולה כמו: עצמאות וחוקה.

נקודת הסתכלות מענינת אחרת היא להתייחס למשולש שנוצר אם מחברים את הקפיטול הבית הלבן ומגדל וושינגטון. הכלכלה מבוססת על המימשל ושלוחותיו,חינוך ותיירות כאשר התעשיה כמעט ואינה קיימת דבר שתורם לאיכות האויר הגבוהה שמאפיינת את העיר יחסית למרכזים אורבניים אחרים.
שעון מקומי
שעון ישראל
דף הבית | אודות | הצהרת פרטיות | תנאי שימוש באתר | מפת אתר | פרסם אצלנו | צור קשר
נקסטרגט אינטראקטיב - קידום אתרים Enhanced By   |   אפסייט בניית אתרים Powered By
Designed by Duck Design   |   נטריפ מידע תיירותי Info By    |    רכבות באירופה